Г. С.
Андрєєва 2, О. Б.Кучменко1,2, Д. М. Петухов 1
1Інститут біохімії ім. О.В.
Палладіна НАН України, Київ
2Національний університет
«Києво-Могилянська академія», Київ
E-mail:
Данный адрес e-mail защищен от спам-ботов, Вам необходимо включить Javascript для его просмотра.
Біоенергетичні процеси відіграють основну роль в регуляції функціональної активності міокарда. Їх порушення можуть відігравати ключову роль у виникненні та прогресуванні захворювань серцево-судинної системи, а також при старінні. Убіхінон, кофермент Q (СоQ) є жиророзчинним ендогенно синтезованим антиоксидантом і виконує центральну роль в біоенергетичних процесах в клітині як транспортер електронів в ланцюзі транспорту електронів в мітохондріях, а також в регуляції функціонального стану мітохондріальної пори (МП) перехідної проникності, що залучена до механізмів апоптозу. Біосинтез СоQ є багатостадійним процесом, який може порушуватись як за різних патологій, так і у здоровому організмі в результаті нераціонального харчування, дефіциту вітамінів, а також при старінні. Для забезпечення організму СоQ необхідне додаткове введення його у вигляді лікарських препаратів, що може призводити до пригнічення його ендогенного синтезу. Метою роботи було дослідження дії попередників - параоксибензойної кислоти (попередника синтезу бензохінонового ядра), метіоніна (донора метильних груп) і модулятора біосинтезу СоQ – вітаміну Е на біоенергетичні процеси та інтенсивність процесів вільнорадикального окислення в мітохондріях серця старих щурів. В дослідах використовували дорослих щурів-самців масою 200 – 250 г віком 6 -7 місяців та старих щурів-самців масою 350-450 г віком 24 місяця. Біологічно активні сполуки (БАС) тваринам вводили протягом 10 днів перорально.
Вміст СоQ та вітаміну Е в мітохондріях серця старих щурів при введенні їм БАС зростає в 1,5 і 1,8 рази відповідно порівняно з контрольними старими тваринами та є вищим за показники у дорослих тварин. Після введення попередників та модулятора біосинтезу СоQ у старих тварин нормалізується функціональна активність ферментних комплексів ланцюга транспорту електронів, а саме NADH-CoQ-оксидоредуктазного, сукцинат-CoQ-оксидоредуктазного та цитохромоксидазного, що свідчить про покращення процесів дихання в тканинах серця. У контрольних старих щурів спостерігається накопичення продуктів переокислення ліпідів (дієнових кон’югатів і ТБК-позитивних продуктів) і білків порівняно з дорослими тваринами. Після введення комплексу БАС відбувається значне зниження вмісту вказаних продуктів вільнорадикального окислення ліпідів і білків.
Таким чином, отримані результати можуть слугувати основою для розробки лікарських засобів метаболічного типу, які можуть успішно застосовуватися в медичній практиці з метою профілактики та лікування серцевих захворювань, в тому числі і при старінні.