Н.А. Пірятінська
ДУ «Інститут геронтології імені Д. Ф. Чеботарьова НАМН України», Київ
КУ Сумська міська клінічна лікарня №5;
Данный адрес e-mail защищен от спам-ботов, Вам необходимо включить Javascript для его просмотра.
Актуальність проблеми. Причиною вертебрального больового синдрому у людей старших вікових груп часто є втрата кісткової тканини в аксіальному скелеті , що призводить до переломів різної локалізації. Найчастіше остеопороз уражає жінок, що пов’язано з дефіцитом естрогенів у постменопаузі, більш низьким піком кісткової маси порівняно із чоловіками тощо. Втрата кісткової маси починається в жінок приблизно із 35-40 років і становить 0,5-1% на рік; з настанням менопаузи, а також у перші 3-5 років постменопаузи цей показник зростає до 1-3% на рік (Поворознюк В.В., 1998). Постменопаузальний остеопороз характеризується, в першу чергу, появою больового синдрому в ділянці хребта. 25-44% постменопаузальних жінок складають групу ризику у відношенні розвитку остеопорозу (Поворознюк В.В., Григор'єва Н.В., 2002; Поворознюк В.В. та інш., 2003)
Мета. Вивчити вираженість вертебрального больового синдрому в жінок залежно від локалізації, визначити та порівняти якість життя, а також удосконалити діагностику та лікування вертебрального больового синдрому в амбулаторно-поліклінічних умовах.
Об’єкт дослідження. Жінки (n=53), які звернулися на амбулаторний прийом до лікаря-невропатолога поліклініки КУ СМКЛ №5 м. Суми зі скаргами на біль у шийному (n=18) або поперековому відділі хребта (n=35), віком від 42 до 75 років (середній вік – 60,2±1,3 років).
Методи. Проводили оцінку неврологічного та ортопедичного статусу, оцінку вираженості больового синдрому за допомогою чотирьохскладової візуально-аналогової шкали болю (ВАШ), визначення ризику остеопоротичних переломів за допомогою методики FRAX та хвилинного тесту Міжнародної асоціації остеопорозу (IOF), вивчення якості життя за допомогою опитувальників SF-36 та QUALEFFO, рентгенографія шийного та поперекового відділу хребта з наступною рентгенморфометрією; статистичний аналіз проводився з використанням програми Statistica 6.0.
Результати. Вираженість больового синдрому за ВАШ на момент огляду була вірогідно більшою у хворих з вертебральним больовим синдромом в поперековому відділі хребта та в віковій групі 50-59 років (t=4,35; p=0,05); не було виявлено відмінностей в якості життя за опитувальником SF-36 (підшкала фізичної (t=3,66; p=0,061), підшкала ментальності (t=1,70; p=0,199); за специфічним опитувальником QUALLEFO (t=6,44; p=0,014); якість життя вірогідно гірше виявилася у хворих з вертебральним больовим синдромом в поперековому відділі хребта (підшкали: фізична активність повсякденна (t=5,83; p=0,019) та вдома (t=6,11; p=0,017)). За показниками FRAX у хворих з вертебральним больовим синдромом достовірних відмінностей не виявлено.
Висновки. Вираженість больового синдрому була вірогідно більшою у хворих з вертебральним больовим синдромом в поперековому відділі хребта та в віковій групі 50-59 років. Якість життя вірогідно гірше виявилася у хворих з вертебральним больовим синдромом в поперековому відділі хребта.